Skip to content

58 Waverly St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$719,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block5805
Lot13
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
51%
Improvement Value:$290,900
49%
Total Assessment$596,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,329-0.6%
2024$13,412+40.1%
2023$9,574+74.0%
2022$5,501+39.3%
Property History

Property Sale

Sale
$719,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 9480, Page 433NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/20/2020

Property Sale

Sale
$556,000
DeedBook 9349, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1900