Skip to content

68 Booraem Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1865

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block5008
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D2U-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
50%
Improvement Value:$251,200
50%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,192-0.6%
2024$11,262+40.1%
2023$8,039-0.4%
2022$8,069+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5576, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1865