Skip to content

999 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1860

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 1987

Property Information

Block2704
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
49%
Improvement Value:$219,900
51%
Total Assessment$433,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,685-0.6%
2024$9,745+40.1%
2023$6,957-0.4%
2022$6,983+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3862, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1860