Skip to content

1184 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 5, 1997

Property Information

Block504
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1S-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
73%
Improvement Value:$43,400
27%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,548-0.6%
2024$3,570+40.1%
2023$2,549-0.4%
2022$2,558+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5186, Page 338