Skip to content

31 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block504
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,610
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,000
49%
Improvement Value:$250,900
51%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,029-0.6%
2024$11,098+40.1%
2023$7,922+2.9%
2022$7,702+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,610DeedBook 9814, Page 289NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 1966