Skip to content

167 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$7,000
Last Sale Date
Dec 3, 1998

Property Information

Block5101
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UH-BGX
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,881
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
62%
Improvement Value:$245,300
38%
Total Assessment$645,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,410-0.6%
2024$14,500+40.1%
2023$10,351-0.4%
2022$10,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5375, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1910