Skip to content

364-366 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block5101
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,090
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,200
28%
Improvement Value:$984,400
72%
Total Assessment$1,360,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,382-0.6%
2024$30,573+40.1%
2023$21,824-0.4%
2022$21,906+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft8,090DeedBook 9268, Page 717Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8639, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1890