Skip to content

340 Palisade Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$930,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block5101
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
Description3S-F&B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,610
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
40%
Improvement Value:$510,000
60%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+36.6%
2023$13,984-0.4%
2022$14,036+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$930,000

From:

To:

Sq Ft4,610DeedBook 9573, Page 512Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9013, Page 592Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890