Skip to content

193 Ogden Ave.(Unit C0104)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block5101
Lot3
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building ClassC0486
Description4S-B-D-19U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage486
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$120,200
62%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359-0.6%
2024$4,386+40.1%
2023$3,131-0.4%
2022$3,143+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft486DeedBook 9606, Page 257Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft486DeedBook 9304, Page 979Recorded5/9/2018

Property Sale

Sale
$124,500
DeedBook 7253, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1900