Skip to content

193 Ogden Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block5101
Lot3
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building ClassC0482
Description4S-B-D-19U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage482
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$119,800
61%
Total Assessment$194,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,350-0.6%
2024$4,377+40.1%
2023$3,125-0.4%
2022$3,136+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 9475, Page 308

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 7228, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1900