Skip to content

154 Ogden Ave.(Unit C0020)Jersey City, NJ 07307

Built 1874

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block5103
Lot9
QualifierC0020
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page51

Building Details

Building ClassC0780
Description3S-B-D-20U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$268,200
78%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,414-0.6%
2024$7,462+35.5%
2023$5,505-0.4%
2022$5,526+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9225, Page 972NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/7/2017

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4998, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1874