Skip to content

380 Baldwin Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$4,500
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block6805
Lot32
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page68

Building Details

Building ClassC0769
Description3S-B-D-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage769
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,377-0.6%
2024$4,404+40.1%
2023$3,144-0.4%
2022$3,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 8943, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1900