Skip to content

131 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2024

Property Information

Block5201
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,385
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
58%
Improvement Value:$284,100
42%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,026-0.6%
2024$15,122+41.0%
2023$10,723-0.4%
2022$10,764+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5337, Page 16

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 3214, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1907