Skip to content

121 Ogden Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1980

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block5201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
52%
Improvement Value:$369,200
48%
Total Assessment$769,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,176-0.6%
2024$17,284+40.1%
2023$12,338-0.4%
2022$12,384+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 9527, Page 793Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

DeedBook 7195, Page 85Recorded1/15/2004

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3352, Page 720

Property Built

Built

Year Built: 1980