Skip to content

276 Tonnele AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1929
Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block5304
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-OW
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,417,000
21%
Improvement Value:$5,192,600
79%
Total Assessment$6,609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$147,592-0.6%
2024$148,518+40.1%
2023$106,018-0.4%
2022$106,415+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,334,393

From:

To:

DeedBook 8951, Page 501NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929