Skip to content

173 Liberty Ave.Jersey City, NJ 07306

Vacant Land

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block5304
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage787
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029-0.6%
2024$6,067+40.1%
2023$4,331-0.4%
2022$4,347+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9185, Page 177Recorded3/8/2017

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4348, Page 89