Skip to content

17 Stagg St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 1, 1998

Property Information

Block5401
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
41%
Improvement Value:$285,400
59%
Total Assessment$485,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,839-0.6%
2024$10,907+40.1%
2023$7,786-0.4%
2022$7,815+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925