Skip to content

31 Stagg St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block5401
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-1
Sq Footage2,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
37%
Improvement Value:$335,600
63%
Total Assessment$535,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,960-0.6%
2024$12,035+40.1%
2023$8,591-0.4%
2022$8,623+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9325, Page 252Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9325, Page 252

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 7292, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1925