Skip to content

37 Spruce St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2020

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block5404
Lot8
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description3S-6U-CONDO-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage886
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
29%
Improvement Value:$263,400
71%
Total Assessment$369,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258-0.6%
2024$8,309+40.1%
2023$5,932+119.1%
2022$2,707+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9521, Page 616NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020