Skip to content

55 Spruce St.Jersey City, NJ 07306

Built 1925

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 17, 2014

Property Information

Block5404
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-HB-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
40%
Improvement Value:$303,500
60%
Total Assessment$506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,310-0.6%
2024$11,381+40.1%
2023$8,124-0.4%
2022$8,155+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9010, Page 349Recorded12/5/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8675, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1925