Skip to content

219 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block5502
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
47%
Improvement Value:$241,500
53%
Total Assessment$455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167-0.6%
2024$10,231+40.1%
2023$7,303-0.4%
2022$7,330+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9597, Page 664NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900