Skip to content

223 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block5502
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
54%
Improvement Value:$180,600
46%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,807-0.6%
2024$8,862+40.1%
2023$6,326-0.4%
2022$6,350+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,500
DeedBook 8821, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1900