Skip to content

139 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 26, 2004

Property Information

Block5602
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
58%
Improvement Value:$184,800
42%
Total Assessment$437,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765-0.6%
2024$9,826+40.1%
2023$7,014-0.4%
2022$7,041+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7307, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1915