Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Laidlaw Ave.(Block 5602 Lot 6)Jersey City, NJ 07306
Vacant Land
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2017
Property Information
Block5602
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56
Building Details
Building Class---
DescriptionINSIDE VAC.LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$28,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $625 | -0.7% |
| 2024 | $629 | +40.1% |
| 2023 | $449 | -0.4% |
| 2022 | $451 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.