Skip to content

137 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1915

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block5602
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,800
52%
Improvement Value:$240,100
48%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,073-0.6%
2024$11,143+40.1%
2023$7,954-0.4%
2022$7,984+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9369, Page 761Recorded1/3/2019

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8427, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1915