Skip to content

123 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2015

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block5602
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,077
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
30%
Improvement Value:$576,600
70%
Total Assessment$829,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,514-0.6%
2024$18,630+40.1%
2023$13,299+25.9%
2022$10,563+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

DeedBook 8938, Page 970NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 8881, Page 185

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4747, Page 160