Skip to content

121 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block5602
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD1UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,300
61%
Improvement Value:$134,500
39%
Total Assessment$344,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,699-0.6%
2024$7,748+40.1%
2023$5,531-0.4%
2022$5,551+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 8866, Page 618NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/23/2012

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3461, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1890