Skip to content

91 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 5, 2003

Property Information

Block5602
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,997
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
45%
Improvement Value:$247,700
55%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086-0.6%
2024$10,150+40.1%
2023$7,245-0.4%
2022$7,272+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 7189, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1905