Skip to content

87 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2001

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block5602
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
30%
Improvement Value:$502,800
70%
Total Assessment$721,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,102-0.6%
2024$16,203+40.1%
2023$11,566-0.4%
2022$11,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5795, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 2001