Skip to content

142 Beacon Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Oct 31, 2022

Property Information

Block5602
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,583
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
50%
Improvement Value:$232,900
50%
Total Assessment$467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,448-0.6%
2024$10,514+40.1%
2023$7,505-0.4%
2022$7,533+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,583DeedBook 9724, Page 138NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2023

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5519, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1895