Skip to content

161 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2018

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block5602
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description3S-B-F-2U-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,405
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
20%
Improvement Value:$765,900
80%
Total Assessment$953,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,289-0.6%
2024$21,423+84.6%
2023$11,607-0.4%
2022$11,650+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft3,405DeedBook 9336, Page 103NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

DeedBook 9171, Page 820Recorded1/12/2017