Skip to content

85 Oakland Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Jun 17, 2014

Property Information

Block5702
Lot15
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$503,500
87%
Total Assessment$578,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,918-0.6%
2024$12,999+40.1%
2023$9,279-0.4%
2022$9,314+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 8982, Page 120NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/14/2014

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8882, Page 189

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 8442, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 2008