Skip to content

109 St. Pauls Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block5702
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,000
62%
Improvement Value:$152,500
38%
Total Assessment$401,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966-0.6%
2024$9,022+40.1%
2023$6,440-0.4%
2022$6,464+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9633, Page 157NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3317, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1890