Skip to content

102 Fleet St.Jersey City, NJ 07306

Apartment

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block5702
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
32%
Improvement Value:$683,900
68%
Total Assessment$998,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,305-0.6%
2024$22,445+27.3%
2023$17,626-0.4%
2022$17,692+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8812, Page 593