Skip to content

100 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1898

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 23, 1998

Property Information

Block5706
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1&2S-F-D-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,300
42%
Improvement Value:$284,900
58%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,013-0.6%
2024$11,082+40.1%
2023$7,911-0.4%
2022$7,941+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5240, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1898