Skip to content

106 Central Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1875

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 31, 2006

Property Information

Block5706
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,759
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
34%
Improvement Value:$360,500
66%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170-15.8%
2024$14,450+215.6%
2023$4,579-0.4%
2022$4,597+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8061, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1875