Skip to content

3a Reservoir Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block5801
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2UHG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
44%
Improvement Value:$286,400
56%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,170-0.6%
2024$11,241+41.3%
2023$7,953-0.4%
2022$7,984+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3545, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1968