Skip to content

34 Prospect St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07307

Built 1913

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block5801
Lot26
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage785
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$300,000
80%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374-0.6%
2024$8,426+40.1%
2023$6,015-0.4%
2022$6,038+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft785DeedBook 9905, Page 396Recorded6/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1913