Skip to content

35 Waverly St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block5803
Lot5
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-4UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$265,800
78%
Total Assessment$340,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,610-0.6%
2024$7,658+40.1%
2023$5,466-0.4%
2022$5,487+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9307, Page 829Recorded5/21/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9077, Page 690Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7255, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1895