Skip to content

71 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block5802
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-F+B-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
33%
Improvement Value:$474,200
67%
Total Assessment$707,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787-0.6%
2024$15,886+72.9%
2023$9,188-0.4%
2022$9,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

DeedBook 9226, Page 461Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4546, Page 121

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3311, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1905