Skip to content

55 Prospect St.Jersey City, NJ 07307

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block5802
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description2S-B&F+BT-2U-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,225
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
42%
Improvement Value:$338,500
58%
Total Assessment$588,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,141-0.6%
2024$13,224+40.1%
2023$9,440-0.4%
2022$9,475+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9853, Page 598

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

DeedBook 8662, Page 500Recorded5/6/2009

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5435, Page 279

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4273, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 3255, Page 1056

Property Built

Built

Year Built: 1965