Skip to content

64.5 Jefferson AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block5804
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
41%
Improvement Value:$314,700
59%
Total Assessment$531,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,868-0.6%
2024$11,943+40.1%
2023$8,525-0.4%
2022$8,557+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

Sq Ft3,048DeedBook 9687, Page 318Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5963, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1900