Skip to content

74 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1915

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block5804
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
Description1S-B-D-1U-G1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
71%
Improvement Value:$105,200
29%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155-0.6%
2024$8,206+40.1%
2023$5,858-0.4%
2022$5,880+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

DeedBook 9008, Page 593Recorded11/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1915