Skip to content

63 Jefferson Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block5901
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,000
47%
Improvement Value:$238,200
53%
Total Assessment$453,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,120-0.6%
2024$10,183+40.1%
2023$7,269-0.4%
2022$7,297+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,296DeedBook 9952, Page 714Recorded12/29/2025

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,296DeedBook 9933, Page 225Recorded9/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1895