Skip to content

65.5 Jefferson AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2025

Property Information

Block5901
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage2,969
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
42%
Improvement Value:$295,100
58%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,391-0.6%
2024$11,462+40.1%
2023$8,182-0.4%
2022$8,213+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895