Skip to content

39 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2022

Property Information

Block5903
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
37%
Improvement Value:$409,200
63%
Total Assessment$646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,441-0.6%
2024$14,531+40.1%
2023$10,373-0.4%
2022$10,412+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5681, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1880