Skip to content

27 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 20, 2010

Property Information

Block5903
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2SF-D-2U-H-SHED
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,239
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
54%
Improvement Value:$210,200
46%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220-0.6%
2024$10,285+40.1%
2023$7,342-0.4%
2022$7,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8756, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1880