Skip to content

61 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block5906
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$480,000
64%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,748-0.6%
2024$16,853+40.1%
2023$12,030-0.4%
2022$12,075+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,872DeedBook 9321, Page 672Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft4,872DeedBook 9064, Page 215Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8723, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1900