Skip to content

52 Beacon Ave.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block5906
Lot6
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description2.5S-3U-CONDO
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage732
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
27%
Improvement Value:$207,800
73%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,364-0.6%
2024$6,404+40.1%
2023$4,571-0.4%
2022$4,589+59.7%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft732DeedBook 9906, Page 186Recorded6/13/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft732DeedBook 9640, Page 658Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft732DeedBook 9373, Page 841Recorded1/16/2019

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 9271, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1880