Skip to content

57 Laidlaw Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1924
Apartment

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 17, 2002

Property Information

Block5906
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-N-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
51%
Improvement Value:$256,000
49%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,746-0.6%
2024$11,819+40.1%
2023$8,437-0.4%
2022$8,469+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6063, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1924